Solovačka

Historie původně závodního orchestru podniku Solo Sušice, se datuje od roku 1947. Stejně tak, jak rostla obliba dechovky a písniček, která hrála, rozšiřovalo se také pole její působnosti ze Sušice po západních a středních Čechách.


 
Po smrti Karla Polaty (další informace o Starošumavské dechové muzice Karla Polaty, jejích členech a historii) začala se Solovačkou zpívat paní Anna Kučerová (vzpomínka na její nedožité 80. narozeniny), díky níž kapela často hostovala v pražské Lucerně při tzv. Šumavských večerech. Začala hrát také v zahraničí - v bývalé NDR v oblasti Rostocku, družebního města sušického Sola.

Po roce 1989 začala kapela hrát i v dalších německých městech, v Bavorsku , Švýcarsku i Rakousku. Je každoročním účastníkem mezinárodní soutěže Polka Fest v Chamu, z níž si přivezla několik ocenění. Se švýcarskou dechovkou z Uetendorfu (partnerské město Sušice) spolupracuje Solovačka od roku 1996 - společně také oslavili 55. výročí založení sušické dechovky (článek k výročí kapely).

Ale i doma Solovačka sbírá úspěchy. Účastní se mnoha dechovkových festivalů, pravidelně vystupuje na farmářských trzích v Sušici, hraje na zábavách a tancovačkách. Podporu sušické kapele, která hraje především skladby ze Šumavy a od šumavských autorů ( K. Polata, F. Niebauer, Z. Dvořáková, V. Dvořák, J. Thums) vyjadřují stovky diváků.

Kapela má na kontě dvě vydaná CD.

Solovačka je dodnes složená ryze z amatérských muzikantů. V současné době hraje ve složení: Václav Dušek, Jan Volný, Václav Waldmann, Jiří Waldmann, František Opl, Jiří Hanus, Jan Švehla, Michal Trapl, Jaroslav Beneš a zpěváci Petr Kolářík, Michaela Budská a Martina Hamáková.

Od roku 1998 se stala městskou kapelou, jejímž zřizovatelem je SKC SIRKUS, p.o. v Sušici.

V případě zájmu o kvalitní českou dechovku nás můžete kontaktovat na http://www.solovacka.cz

Kapelník Solovačky: Ing. Václav Dušek, tel.: 602 496 202