Robert Vano - módní fotografie
Ostatní

Robert Vano - módní fotografie

2. srpen 2023

Robert Vano

https://www.robertvanoshop.com/

Robert Vano je Americký fotograf žijící v Praze. Patří k nejznámějším a nejoblíbenějším fotografům v České republice a na Slovensku. Věnuje se především módní fotografii. Fotografoval pro magazíny po celém světě jako například Elle, Vogue, Harpers Bazaar apod. Ve volném čase se věnuje hlavně mužským aktům. Vydal 8 knih. Bylo o něm natočeno několik pořadů včetně celovečerního dokumentu. Jako jeden z mála se věnuje technice - platinotypie. Je držitelem Evropské ceny Trebia za tvůrčí činnost.

________________________________________________________________

Narodil se v Nových Zámcích na Slovensku maďarským rodičům. Po maturitě v roce 1967 místo nástupu na vojnu emigroval přes Jugoslávii a Itálii do Spojených států, kde získal občanství a uchytil se jako kadeřník a vizážista.

Byl asistentem módních fotografů, jako jsou například Horst P. Horst, Marco Glaviano nebo Giovanni Gastel. Od roku 1984 je samostatným fotografem.

Působil v New Yorku, Paříži a Miláně a v Praze, kde fotografoval pro módní časopisy

(např. Cosmopolitan, Harper's Bazaar, Vogue, Elle).

Od roku 1995 žije v Praze, kde v období 1996–2003 pracoval jako umělecký ředitel v českém vydání časopisu Elle a poté do roku 2009 jako kreativní ředitel v agentuře Czechoslovak models.

Od té doby pracuje jako fotograf na volné noze.

 Robert Vano je především módní a reklamní fotograf. Fotografuje černobílé portréty a akty na klasický film a používá také už málo používanou techniku platinotypie. Spolupracuje se světovými značkami, vede workshopy „Daylight nude“. Nejraději fotografuje při denním světle. Magazín Colour Planet jej v roce 2009 označil za „mezinárodně proslulého fotografa“ a umístil Vana na 11. místo v žebříčku patnácti nejvlivnějších českých gayů. V roce 2010 mu byla udělena Evropská cena Trebbia za tvůrčí činnost. Proslavily ho krom jiného mužské akty. Jedním z jeho hlavních uměleckých vzorů je např. i americký fotograf Bruce Weber.