29. 3. 2023 Jan Rejžek: JSTE TO VY?
Fotogalerie

29. 3. 2023 Jan Rejžek: JSTE TO VY?

Po dlouhých šesti letech se do Sušice vrátil filmový, literární, hudební a divadelní kritik Jan Rejžek, aby místním posluchačům a především pak svým nadšeným příznivcům představil svoji novou knihu Jste to Vy?, knižní paměti, v nichž velmi přístupně předkládá čtenářům svůj životní příběh na pozadí proměny kulturní i společenské scény posledních čtyřiceti let.

Jak bývá zvykem na podobných besedách, publikum bylo po letech půstu zvídavé a lačné, zvláště pak pokud si kritik bez cenzury nebere servítky a podává jeden chod za druhým. Připomněli jsme si tak břitký jazyk, který bylo možné slyšet v minulosti ať už v rozhlasovém Kritickém klubu, tak v televizní Katovně. Jan Rejžek je osobnost širokého kulturního záběru, a tak jeho paměti vyžadují poučeného čtenáře a i ten jistě ocení jmenný rejstřík. V sušické knihovně se besedovalo o moderní hudbě typu Jananas, jihočeský rodák však ocenil i rockového klasika Bruce Springsteena, a jak s oblibou říká, došlo i na hudbu, kterou na Radiožurnálu neuslyšíte, když přítomným pustil sice regionální, ale textově nadčasovou Lidovou muziku z Chrástu. Tím připomněl svůj někdejší poslechový pořad Kaleidoskop, s nímž putoval po celém Československu, a který začal připravovat na radu svého guru a nestora hudební kritiky Jiřího Černého, jehož žel pro zhoršený zdravotní stav nyní navštěvuje pravidelně v nemocnici.

To již tři roky abstinující Rejžek síly neztrácí a s přesností kulometčíka dokáže zároveň tepat takové osobnosti jako jsou Kundera, Gott či Viewegh. S ještě větší kadencí pak líčí i své osobní zážitky a peripetie a nebojí se dotknout niterních témat, jako je postižení syna, vztahy či alkoholismus. Pro tentokrát však panovala přátelská atmosféra, a tak nezbývá než poděkovat Městské knihovně za odvahu zvát si i takové osobnosti, jakým Jan Rejžek je a přát si, aby takových pořadů neubývalo.

 

Martin Lorenc a Jan Zdeněk