JEDEN SVĚT 2020 / Pokračujeme!
Dění ze Sušice

JEDEN SVĚT 2020 / Pokračujeme!

19. srpen 2020
  • 3 promítací dny
  • 4 veřejné projekce na různá témata spojené s diskusemi se zajímavými hosty
  • pestrý doprovodný program 

Více informací o festivalu najdete na:

www.jedensvet.cz/susice

www.facebook.com/jedensvetsusice

www.instagram.com/jedensvetsusice

Postiženi muzikou (KINO SUŠICE - ČTVRTEK 10/9 OD 15:00)

Česká republika / Radovan Síbrt / 2019 / 80 min.


V kapele The Tap Tap hrají a zpívají členové Jedličkova ústavu – lidé žijící s různými druhy diagnózy, ale také s rozličnými povahami a svérázným humorem.


Láďa stále trousí vtipné poznámky. Petr má vlastní slovník, kterému ostatní nerozumějí. Jana si hledá partnera přes seznamku. Všechny spojuje radost z muziky a působení v orchestru, který před více než 20 lety založil kapelník Šimon Ornest. Přísnou rukou na hraně despotismu, bez lítosti, ale i s velkou energií a pochopením vede své muzikanty k uplatnění se v hudebním světě a je pro ně zároveň i oporou a přítelem. Režisér Radovan Síbrt svým dokumentem nechává nahlédnout do života členů The Tap Tap a umožňuje spoluprožívat jejich radosti, úspěchy, pády i bolestná loučení.


Pozn.: projekce s titulky pro neslyšící a nedoslýchavé.

Hostem besedy bude Jana Londinová, beseda bude tlumočená do Českého znakového jazyka.

Země medu (KINO SUŠICE - ČTVRTEK 10/9 OD 19:00)

Makedonie /Ljubomir Stefanov, Tamara Kotevska/ 2019 / 85 min.

Mezinárodně oceňovaný snímek o divoké včelařce Atidže nabízí nejen pohled na mizející řemeslo v dechberoucích sceneriích hornaté oblasti Severní Makedonie, ale je i silným podobenstvím o stavu naší civilizace.

Pětapadesátiletá Atidže žije sama se svou nemocnou matkou v místě, kde kdysi bývala horská vesnice. Díky včelaření si zajišťuje skromnou obživu, z okolní přírody se nikdy nesnaží získat víc, než potřebuje. Její život se však začne razantně měnit v momentě, kdy se na sousední pozemek nastěhuje početná rodina, která v jejích včelařských schopnostech vidí potenciál pro vlastní obohacení. Dvojici autorů tohoto filmu se podařilo vytvořit poetický a skromný, leč suverénně natočený a mnohovrstevnatý snímek, který ukazuje, co to znamená žít v souladu s řádem přírody a plně ho přijmout.

Hostem besedy bude Oldřich Vojtěch. Součástí slavnostního zahájení festivalu bude raut.

Psí láska (CAFÉ AMERIKA - PÁTEK 11/9 OD 20:00 - kapacita 30 lidí )

Česká republika / Linda Kallistová Jablonská /2019 / 80 min.

Dvanáct dní na překonání 1 200 kilometrů zasněženou pustinou. Takové jsou parametry závodu psích spřežení Finnmarksløpet, do nějž se opakovaně pouští česká chovatelka huskyů Jana Henychová.

V létě Jana pořádá „psí“ tábory pro děti a vydělává si na to, aby se z Jizerských hor mohla přesunout 1 500 kilometrů na sever, do zimního Švédska. Tam se svými čtyřnohými spoluzávodníky zahajuje tříměsíční trénink, často v teplotách hluboko pod nulou. Připravují se na cíl ještě náročnější: zdolání drsného dálkového závodu, který se rok od roku víc profesionalizuje a amatérům jako Jana nastavuje vysokou laťku. Udrží Jana krok s ostatními v tomto náročném sportu, který bývá doménou mužů? Filmu dominují záběry podmanivé severské krajiny, ale točí se především kolem hlavní hrdinky a jejího životního stylu. Bezprostřední Jana nejde daleko pro ostré slovo, o to ryzeji ovšem vyznívají její komentáře − ať už se týkají toho, co se kolem ní právě děje, nebo poodhalují její náhled na život, k němuž už neodmyslitelně patří štěkot psí smečky.

Pozn. projekce českého filmu s anglickými titulky.

Hostem besedy budou musheři Jan Kotiš a Lukáš Hospr.

Když rajčata poslouchají Wagnera (PASTVINA - SOBOTA 12/9 OD 15:00 - kapacita 30 lidí)

Řecko / Marianna Economou / 2019 / 72 min.

Elias, malá zapadlá vesnice v Řecku, pomalu vymírá. Bratranci Aleco a Christos přicházejí s plánem na její záchranu, který je plný slunce, šťavnatých rajčat a wagnerovské hudby.

Jak vrátit život do farmářského kraje, v němž zůstala už jen hrstka starousedlíků? Pod dohledem dvou hlavních hrdinů filmu se všichni zbývající obyvatelé snaží oživit pěstování místní odrůdy rajčat bez umělých hnojiv a pesticidů. V malé obecní továrně někteří z nich balí, pasírují a zavařují rajčata, aby mohla ve sklenicích opustit Řecko a doputovat na zahraniční trh. Jiní zase po poli rozmisťují obří reproduktory hrající melodie klasické hudby, které mají podle svérázných pěstitelů navodit podmínky příznivé k růstu. Film s humorem představuje snahu malé vesnice o uchování tradice, která není ani tak založena na moderním zemědělství, jako spíš na vzájemné pospolitosti.

Hosty panelové diskuze, která bude následovat po projekci filmu budou Jindřich Duras, Zdeněk Lerch a Pavel Šašek.


Vstupné:

Vstupné na všechny projekce Jednoho světa stojí 80 Kč.

S průkazem ZTP nebo ZTP/P máte nárok na 50% slevu, tj. lístek za 40 Kč.

S průkazem ZTP/P máte nárok na lístek zdarma pro váš doprovod (asistenta).


Více na www.jedensvet.cz/susice

DOPROVODNÝ PROGRAM


FREE HUGS FROM HUSKY

Pátek / 21:30 / Café Amerika

Jak je náročný chov tažných psů? Co vše musí musher zvládnout na závodech psích spřežení? Co obnáší samotné tréninky? Na to a na mnoho další otázek odpoví musheři Lukáš Hospr a Jan Kotiš. Během pofilmové besedy nám představí některé své psy a přivezou ukázat sáně.  


DĚTSKÝ EKO KOUTEK

Sobota / 15:00 / Pastvina

Společná tvorba dětského jedlého parku. Ukázka permakulturního pěstování. Procházka s lamou Amálkou nebo výroba včelích ubrousků. To a mnoho dalšího čeká na Pastvině dětské návštěvníky posledního festivalového dne.  


PANELOVÁ DISKUZE: AŽ NAPRŠÍ A USCHNE 

Jak se klimatická změna projevuje v kontextu místní krajiny? A jak velkou roli v ní hraje člověk?

Ústředním tématem panelové diskuze bude zadržování vody v krajině, biodiverzita, progresivní přístupy k hospodaření s půdou a ekologické farmaření. Budeme se bavit nejen o vlivu klimatických změn na krajinu kolem nás, ale i o konkrétních příkladech, jak se zasazovat o jejich zpomalení.

Odborný pohled do diskuze vnesou hydrobiolog Jindřich Duras a biolog Zdeněk Lerch. Načerpat inspiraci můžete z osobní cesty podnikatele se svébytnou filozofií, naším hostitelem Pavlem Šaškem, který je autor permakulturního jedlého parku a minizoo Pastvina.


HUDEBNÍ TEČKA: ORLOJ SNIVCŮ

Sobota / 19:00 / Pastvina

Festivalový program završí vystoupení multimediálního umělce Jaroslava Kořána. Unikátní hudební nástroj Orloj snivců si Jaroslav sestavil z nalezených kovových objektů v nedalekých Mačicích. Hudba na Orloj se vytváří hlavně bubnováním, čímž vzniká řada jemných, dlouho znějících tónů a zvuků. 

Na samý závěr festivalu Jeden svět společnými silami vyzkoušíme, jak na úrodu Pastviny zapůsobí melodie a rytmy železných tyčí, plechů a hřebů.