Zimní Kašperk
Ostatní
pro
28

Zimní Kašperk

28. prosinec 2021
10:00

Mezi svátky, na Silvestra a na Nový rok se šumavský hrad Kašperk znovu otevírá svým návštěvníkům. Ve dnech 28. prosince 2021 až 1. ledna 2022 (včetně), v otevírací době 10.00 – 16.00 hod. bude hradní brána otevřena všem příchozím výletníkům, kteří se rozhodnou pro povánoční výlet na zimní Šumavě. Hrad Kašperk je nejpohodlněji dostupný z 1,5 km vzdáleného parkoviště, a to po pravidelně protahované zpevněné cestě.

Ve vybraných částech hradu jsme připravili samostatné prohlídky. Projděte se purkrabstvím do prostor bývalého paláce, vystoupejte za působivými výhledy na samotný vrchol západní věže nebo si prohlédněte reprezentativní expoziční místnosti. Na řadě zastavení se seznámíte nejen s historií hradu, ale i se zajímavými zvyky šumavských Vánoc a obecně zimního období. Dozvíte se tak například, co za postavy byl ambrož nebo klempera, jak blízko od hradu jsou dva z největších skříňových betlémů v zemi nebo jakými způsoby se dříve svítilo a topilo. Při svém putování interiéry hradu nejste (až na otevírací dobu památky) časově omezeni. Prohlídka je koncipována jako putování výstavní expozicí umístěnou v hradních interiérech i exteriérech.

V prostorách volně přístupného nádvoří bude v otevírací době památky v provozu občerstvení i gril. Příchozí se tak mohou na svém zimním výletě odměnit něčím teplým na zahřátí (čaj, svařák, medovina, mošt, horká čokoláda, aj.) nebo nasytit některou z dobrot z hradního grilu. Na nádvoří lze libovolně posedět a užívat si výhledy na zimní Šumavu. V prostorách nádvoří jsou volně přístupné WC pro veřejnost. Přijďte se rozloučit s končícím rokem 2021 na nejvýše položený královský hrad! Případně na Kašperku při své novoroční vycházce uvítejte ten nadcházející. Těšíme se na Vás!