Shintaido – nová cesta těla
Otevřené dílny

Shintaido – nová cesta těla

4. Květen 2021

Shintaido (šintajdó) je moderní cvičení inspirované japonským bojovým uměním a výrazovým pohybem. Kombinuje cit pro disciplínu s autentičností fyzického projevu. Cvičení Shintaido vymyslel v 60. letech v Japonsku mistr karate Hiroyuki Aoki s vyzkumnou skupinou Rakutenkai. Aoki vnímal, že moderní svět, ve kterém žijeme, je úplně jiný, než ten, ve kterém vznikala tradiční bojová umění. Žijeme v bezpečí i pohodlí, jsme ale obklopeni stresem, který je jedním z našich největších protivníků.  Aoki se inspiroval myšlenkami karate a vytvořil nenásilný systém cvičení, které je přístupné pro všechny bez ohledu na věk či fyzickou kondici. Doslovný překlad slova „Shin-tai-do“ je nová cesta těla. Znamená to, že Shintaido představuje víc, než pouhou práci na fyzické kondici. Je promyšlené tak, aby pomáhalo objevovat jedinečnost každého z nás, posilovalo pocity sounáležitosti se světem a prohlubovalo pozitivní vztah k sobě samým. Shintaido zahrnuje cvičení pohybových sestav, meditaci i svobodnou práci s hlasem.

Lektoři:

Lucka Strnadová

S Shintaidem jsem se poprvé seznámila před 12 lety. Hned na začátku mě cvičení oslovilo a několik let jsem se mu věnovala. Po několikaleté pauze jsem se k němu opět vrátila před šesti lety, kdy se mu věnuji pravidelně. Shintaido je pro mě cvičení, které mě baví svojí dynamičností, otevřeností a velmi přirozeným stylem pohybu. Velmi ráda cvičím s lidmi i sama v přírodě. 

Jan Růžička

Přibližně před 12 lety jsem hledal jsem cvičení, které by bylo dynamičtější než jóga nebo tai-či a náhodou jsem natrefil na Shinaido. Objevil jsem, že toto zdravotní cvičení sebou nese možnost rozvíjet pružnost a sílu těla, otužuje mysl a vůli, pomáha vyjadřovat se hlasem nabízí a to vše v  rámci přátelské skupinové spolupráce.

Shintaido studujeme nejen v Čechách s Davidem Franklinem, ale účasrtníme se i workshopů s lektory s jiných či jiných zemích Evropy (např. s mistrem Ito a mistrem Minagawa v Itálii, Německu, Francii).