ZIRIAB
Hudba

ZIRIAB

15. červen 2022

Kapela ZIRIAB byla založena v Praze v roce 1997 několika arabskými amatérskými hudebníky, žijícími v české republice.

Slovo ZIRIAB má v arabštině více významů. Především je to název jednoho malého krásného ptáka, který žil v starém arabském světě a měl, podle historických spisů, krásný hlas. Druhý význam v arabském jazyce je zlato. Třetí a nejdůležitější význam vychází z přezdívky jednoho slavného arabského hudebníka, zpěváka a básníka z devátého století, který se jmenoval Ahmad Bin Alí. Říkali mu Ziriab proto, že měl nádherný hlas. Původně pochází z Iráku, kde studoval hudební vědu u jednoho z velkých arabských mistrů v historii arabské hudby, který se jmenoval Můsillí.

Ziriab navrhoval svému mistrovi po dlouhé době studia arabské hudby a arabské loutny několik změn tykajících se hudební nauky a konstrukce toho nástroje. Návrhy byly velkým mistrem odmítnuty. Po té Ziriab emigroval do tehdejší arabské Andaluzie (Španělsko), a tam založil první arabskou hudební školu v Evropě, která nosila jeho jméno Ziriab.

Ziriab potom sám uskutečnil svoje představy o nové arabské loutně a od té doby se stala pětistrunným nástrojem a měla svou konečnou dnešní konstrukci. Dnešní arabská loutna může mít šest nebo sedm nebo do konce i osm strun. Nejběžnější je šestistrunná.

Kapela Ziriab má velmi rozmanitý repertoár, hraje hudbu, která pochází z různých arabských států, obsahuje jak melodie k poslechu, tak k tanci, včetně lidových písniček. Nemalou část repertoáru představuje hudba, která má kořeny ve staré arabské Andaluzii.

Kapela vystupovala na různých velkých kulturních akcích a festivalech v různých místech české republiky a v několika televizních pořadech. Vydala svoje první CD, které má název arabské písně o lásce, koncem roku 2004. Melodie a výběr písniček, které jsou jejich repertoáru, jsou jejími členy upraveny tak, aby to odpovídalo instrumentálnímu obsazení souboru a aby to bylo přijatelné evropskému uchu.

Součást programu kapely je společné vystupování s různými školami orientálního tance po celé republice.