Jom ha-Šoa: den vzpomínání na oběti holocaustu

31.3.2013   Kategorie: Lidé   autor: Sarah Huikari   vložil:    přečteno: 306x

   
 

 

Vážení čtenáři, dovolte abychom vás pozvali na odpolední program Sušického kulturního centra, který bude věnován památce obětí holocaustu, jehož mezinárodní den letos připadá na pondělí 8. dubna:

Den holocaustu, hebrejsky Jom ha-šoa, je dnem, kdy se prostřednictvím občanských a náboženských obřadů vzpomíná na památku několika milionů zavražděných Židů. Letos si zároveň připomínáme 70 let od začátku povstání židovských vězňů ghetta ve Varšavě, které je považováno v dějinách holocaustu za největší akci odporu Židů vůči nacistům. Právě tato událost byla v 50. letech zvolena za den, který bude každoročně upomínat na muže, ženy a děti, kteří hrdině vzdorovali nacistickému útlaku, kterému však neuniklo několik miliónů obětí, včetně 94 sušických obyvatel.

Program:

16:00 Kino Sušice - Panelová diskuze na téma šoa (holocaust)

Účastníci panelové diskuze:

Pavel Stránský - pamětník šoa

Barbora Freund - doktorandka židovských studií při HTF UK

Michal Chmelenský - kurátor národopisného oddělení Západočeského muzea v Plzni

Václav Diviš - ředitel Památníku Hartmanice tzv. horské synagogy

(Vstupné dobrovolné)


17:45 Komentovaný průvod městem, jehož cílem je přiblížit příběhy členů sušické židovské komunity, která přispěla k formování kulturního, ekonomického a náboženského klimatu Sušice, který bude zakončen vzpomínkovou pietní akcí, během které se po řece Otavě pustí svíčky se jmény sušických obětí za hudebního doprovodu pěveckého sboru Svatobor, který zazpívá hebrejskou liturgickou píseň Ose Šalom (start před budovou kina)

(Zdarma)

20:00 Kino Sušice - projekce filmu Nickyho rodina

Neuvěřitelné vyprávění o záchraně více než šesti set českých dětí židovského původu anglickým bankovním úředníkem Nicolasem Wintonem a jeho přáteli v roce 1939. Koprodukční dokument ČT, v němž režisér Matěj Mináč kombinuje archivní materiály, hrané sekvence a výpovědi přímých účastníků do příběhu, který i dnes dojímá a inspiruje ke konání dobra.

(Vstupné 80 Kč)

 

Tato akce není určena jenom těm, kteří vzpomínají na své blízké, je věnována všem, jenž se svou účastí připojují k zachování naší kulturní a historické paměti a odmítají porušování lidských práv etnických i náboženských menšin v současné společnosti.

 

zpět

 
 

Vyhledat