Galerie Sirkus

Provozovatel:

Sušické kulturní centrum, příspěvková organizace, galerie@kulturasusice.cz

V objektu sušického kina vznikl po kompletní rekonstrukci budovy nový galerijní prostor určený k prezentaci výtvarného umění. Galerie nabízí transdisciplinární výběr napříč současným výtvarným uměním (malba, grafiky, kresby, konceptuální umění, grafický design, ilustrace, videoart, instalace a objekty, …). Koncept a dramaturgie galerijního prostoru se zaměřuje zejména na současnou výtvarnou scénu a významné regionální umělce, či umělecké aktivity spojené s pošumavským regionem.

   Galerie zahájila svůj provoz 28. září 2012 výstavou významného sušického rodáka Miloslava Čelakovského, která byla přichystána ku příležitosti jeho 75. narozenin. Závěrečným výstupem pana Čelakovského k této výstavě je 11 nových grafik se sušickou tematikou, které budou věnovány Městu Sušice a trvale vystaveny v prostorách nového Komunitního centra Káčko.

Svatopluk Máchal • kresby českého venkova z 20. – 40. let 20. století

24.7.2018   Kategorie: Galerie SIRKUS   autor:    vložil: Jakub Krakovčík   přečteno: 131x

   
 

Třebíčský rodák Svatopluk Máchal (1895-1947) žil stranou hlavních uměleckých proudů, odmítal vystavovat, zemřel předčasně, měl zálibu v hudbě, tvořil hlavně pro sebe, byl chudý a jeho vnější život byl střízlivě nenápadný. Máchal prošel ruskou frontou, vrátil se z ní s plným skicákem kreseb z magistrály a Mandžuska. V roce 1922 studoval u Jakuba Obrovského a pak celý život učil kreslení na různých gymnáziích. Jeho pozůstalost byla objevena asi před dvaceti lety, způsobila určitou senzaci a řada kreseb se ocitla v majetku našich předních galerií a přešla do významných sbírek. …(V.Cílek)

 

zpět

 
 

Vyhledat