Galerie Sirkus

Provozovatel:

Sušické kulturní centrum, příspěvková organizace, galerie@kulturasusice.cz

V objektu sušického kina vznikl po kompletní rekonstrukci budovy nový galerijní prostor určený k prezentaci výtvarného umění. Galerie nabízí transdisciplinární výběr napříč současným výtvarným uměním (malba, grafiky, kresby, konceptuální umění, grafický design, ilustrace, videoart, instalace a objekty, …). Koncept a dramaturgie galerijního prostoru se zaměřuje zejména na současnou výtvarnou scénu a významné regionální umělce, či umělecké aktivity spojené s pošumavským regionem.

   Galerie zahájila svůj provoz 28. září 2012 výstavou významného sušického rodáka Miloslava Čelakovského, která byla přichystána ku příležitosti jeho 75. narozenin. Závěrečným výstupem pana Čelakovského k této výstavě je 11 nových grafik se sušickou tematikou, které budou věnovány Městu Sušice a trvale vystaveny v prostorách nového Komunitního centra Káčko.

Galerie SIRKUS vystavuje textilní obrazy Michala Pěchoučka

31.1.2013   Kategorie: Galerie SIRKUS   autor: Sarah Huikari   vložil: Administrator   přečteno: 311x

   
 

V sobotu 2. února se v novém galerijním prostoru Sušického kulturního centra Sirkus uskutečnila vernisáž výstavy s názvem "že čas je jít spát…", která se tematicky zaměřuje na křehké vnitřní momenty, které doprovázejí usínání a spánek, jenž je základní potřebou všeho živého. Mezi vystavujícími díly jsou k vidění i textilní obrazy jednoho z mála českých umělců uznávaných i v zahraničí Michala Pěchoučka, držitele prestižní Ceny Jindřicha Chalupeckého, který bezesporu patří k nejoriginálnějším a nejzajímavějším osobnostem na současné české umělecké scéně.

Figurální textilní asambláže z cyklu Time for Bed neboli Večerka se dotýkají prchavých okamžiků před usnutím, vyobrazují postavy zahalené do našitých textilií, zejména pyžamových kalhot, které patřili Pěchoučkovým přátelům. Obrazy zachycují večerní rutinu před spánkem – četbu, spánek samotný – spícího chlapce pod jiným našitým obrazem a pozůstatek spícího člověka – svlečené pyžamo.

Další vystavující autorkou je mladá fotografka Kristýna Erbenová, jejíž tvorba je založena na výrazových prostředcích klasické analogové fotografie. Styl Kristýny Erbenové se vyznačuje formální vytříbeností a hlubokým ponorem do vnitřního světa snímaného. Výstava bude prezentovat dva její kontemplativní fotografické cykly Somewhere inside (Někde uvnitř) a Fragile moments (Křehké okamžiky).

Na výstavě dále vystavuje Surrealistická skupina Lenka Vítková, jež sestává z výtvarných umělců Pavla Havrdy, Slávy Sobotovičové a Kateřiny Zochové a kurátorky a kritičky Blanky Švédové.

Společně nám představí svůj Manifest spící existence (doklady, záznamy, předměty doličné, memoáry.) Lenka Vítková, která ve své tvorbě osciluje mezi malbou a prací s textem popisuje koncept manifestu jako: „nadzvednutí stavidel individuálního vědomí, které vedlo k oslovení přátel, kterým je také vlastní poznávání sněním, pomalost jako opona růstu a asociativní způsob uvažování. Pavel Havrda je konceptuální umělec a hudebník aplikující náhodně nalezené principy v instalacích, hrách, videích a improvizacích skupiny tttt. Sláva Sobotovičová je videoumělkyně, pěvkyně a pedagožka s citem pro fyziologické procesy jako spaní, dýchání, kynutí. Blanka Švédová je kurátorka, hudební fanynka, výtvarná glosátorka a uničovská buditelka. Multimediální umělkyně Kateřina Zochová fotí, hraje na harfu, animuje a cvičí jógu.“

zpět

 
 

Vyhledat