Galerie Sirkus

Provozovatel:

Sušické kulturní centrum, příspěvková organizace, galerie@kulturasusice.cz

V objektu sušického kina vznikl po kompletní rekonstrukci budovy nový galerijní prostor určený k prezentaci výtvarného umění. Galerie nabízí transdisciplinární výběr napříč současným výtvarným uměním (malba, grafiky, kresby, konceptuální umění, grafický design, ilustrace, videoart, instalace a objekty, …). Koncept a dramaturgie galerijního prostoru se zaměřuje zejména na současnou výtvarnou scénu a významné regionální umělce, či umělecké aktivity spojené s pošumavským regionem.

   Galerie zahájila svůj provoz 28. září 2012 výstavou významného sušického rodáka Miloslava Čelakovského, která byla přichystána ku příležitosti jeho 75. narozenin. Závěrečným výstupem pana Čelakovského k této výstavě je 11 nových grafik se sušickou tematikou, které budou věnovány Městu Sušice a trvale vystaveny v prostorách nového Komunitního centra Káčko.

Z šumavských hlubin do sušické galerie

21.8.2013   Kategorie: Galerie SIRKUS   autor: Sarah Huikari   vložil:    přečteno: 631x

   
 

Večer 30. srpna bude v Sušici patřit současným malířským plátnům se šumavskou tematikou. Toho dne se v Galerii SIRKUS v 19. hodin slavnostně zahájí nová výstava s názvem Tief drin im Böhmerwald, která představí obrazy z česko-německého malířského sympozia na Kvildě.

 

Výstava bude uskutečněna ve spolupráci s Centrem umění Kvilda, přičemž většina vystavených exponátů bude zapůjčena jak ze sbírek tohoto občanského sdružení, tak ze sbírek Galerie Klatovy / Klenová – pod jejíž finanční a organizační záštitou sympozium vzniklo.

 

Myšlenka na šumavské malířské sympozium, na kterém by se setkávali čeští a němečtí autoři vznikla v roce 2008. Hledání vhodné lokace pro jeho konání vyústilo ve spolupráci s obcí Kvilda, která organizátorům nabídla zchátralý objekt. Zde se pak ve zcela provizorních podmínkách akce uskutečnila v letech 2008 a 2009.

 

Sympozium se stalo krystalizačním bodem občanského sdružení Centrum umění Kvilda, které od obce penzion zakoupilo, opravilo jej a přistavělo k němu ateliérovou část. Renovace z dílny architektonického Ateliéru 25 se zařadila mezi nejzdařilejší stavby posledních let u nás. V samotném srdci Šumavy tak vznikla jedinečná kulturní instituce, která od svého otevření v roce 2012 už uspořádala množství výtvarných workshopů a rezidenčních pobytů.

 

V témže roce proběhl po rekonstrukci už pod hlavičkou sdružení další ročník sympozia na podobné bázi jako ty předchozí. A letos v září na něj naváže ročník další. „Zveme jen špičkové tvůrce z obou zemí, o nichž zároveň víme, že díky charakteru své práce budou schopni nějak reagovat na krajinu a genia loci Šumavy. Zároveň však sympozium neomezujeme na čisté krajináře, jak by se nabízelo – vedle nich se tu objevují i malíři figurální nebo ti, jejichž malba má spíše konceptuální či zcela abstraktní povahu,“ zdůrazňuje zakladatel sympozia Marcel Fišer, kdysi ředitel Galerie Klatovy / Klenová - dnes ředitel Galerie výtvarného umění v Chebu. V minulých ročnících se na sympoziu objevili mimořádní tvůrci – z žijících klasiků je to Peter Angermann, Stanislav Diviš a Václav Malina, ale především zástupci toho nejaktuálnějšího, co v současné české malbě najdeme: Václav Girsa, Luděk Rathouský, David Hanvald, Ondřej Kopal, Ondřej Maleček a mnoho dalších výtvarných osobností, na které se můžete těšit v městské galerii v Sušici od konce srpna.

 

 

Tief drin im Böhmerwald

Obrazy z česko-německého malířského sympozia na Kvildě 2008–2012

Galerie SIRKUS – Příkopy 178, Sušice, 31. 8.–14. 10. 2013

Vernisáž 30. srpna v 19.00. Úvodní slovo kurátor sympozia Marcel Fišer.

 

2008 / Michal Singer [CZ]Peter Angermann [DE]Ondřej Maleček [CZ]Václav Malina [CZ]Peter Lang [DE]Luděk Rathouský [CZ]

2009 / Katharina Dietlinger [DE]Stanislav Diviš [CZ]David Hanvald [CZ]Ondřej Kopal [CZ],

Richard Štipl [CZ]

2012 / Václav Girsa [CZ]Alexandar Pertemov [D]Alena Anderlová [CZ]Dan Vlček [CZ]Martin Salajka [CZ]

 

zpět

 
 

Vyhledat