Co je Branka?

Provozovatel:

Sušické kulturní centrum, příspěvková organizace, huikari@kulturasusice.cz

Správce programu výstav:

Tvůrčí skupina ŠUMÁK, o.s.,  info@galeriebranka.cz

Branka je městská minigalerie, která vznikla po rekonstrukci historického objektu na nábřeží Karla Houry. Jedná se  o jednu z mála dochovaných součástí fortifikace města. Galerie Branka nabízí výstavní prostor, který je vhodný k prezentaci malých výstavních souborů různých žánrů. Ideální je tedy pro začínající umělce, kteří mají co ukázat, ale jejichž prostředky na produkci výstavy jsou omezené. Poloha galerie je situována na frekventovaném pěším uzlu, o návštěvníky by tedy neměla být nouze.

Více o galerii se dozvíte také zde...

Václav Burle vystaví v Sušici své HOUBY

31.10.2013   Kategorie: Galerie Branka   autor:    vložil:    přečteno: 302x

   
 

Galerie Branka představí ve svých prostorách na sušickém nábřeží další výstavu. Tentokráte se zaměří na svět krásných a zajímavých hub. Vernisáž výstavy a krátká beseda s autorem proběhne v neděli 3.11. od 16. hodin.

Před několika roky, když Václav Burle dopisoval pro časopis Vesmír, kde pravidelně publikuje, článek o tajemném šindelovníku severském, si uvědomil, že ty zajímavé snímky hub v jeho archivu nejspíše nikdo nikdy neuvidí.
Přišlo mu to líto. Vždyť se mnohdy jedná o plodnice, které ani lecjaký mykolog ještě na vlastní oči nespatřil. Z ničeho nic, tak jak to bývá, ho přepadla myšlenka ukázat snímky hub široké veřejnosti, milovníkům přírody a vůbec všeho krásného.


Není to tak dávno, co pan Burle své fotografické úlovky vystavoval společně se samotným Janem Saudkem.
On své překrásné a tajemné nahé ženy a Václav záhadné houby. Už jste třeba někdy našli stročkovec kyjovitý?
Nebo hřib královský, korálovec jedlový, nebo bondarcevku horskou? Úspěch měli oba fotografové, milovníci přírody i krásných žen, převeliký.


Již tři roky tak putují po republice dva výstavní soubory o houbách, v nedávné době spatřila světlo světa už třetí kolekce. Fotografie tak viděli například turisté na hradě Karlštejně, nebo milovníci květin v botanické zahradě v Praze. Návštěvnící Mariánských Lázní letos, tak jako i jinde, uvidí výstavu v obměněné podobě již podruhé.

Václav Burle (70) nebyl jen skautem, trempem, vodákem, novinářem, zpravodajem, šéfredaktorem, fotografem a milovníkem přírody, ale je také velkým bojovníkem za ochranu přírody. Jeho aktivity šly dokonce tak daleko, že v souvislosti se stavbou amerického radaru v Brdech na něj bylo státem podáno trestní oznámení.
Do Brd povolal domácí i zahraniční novinářskou obec a dokázal ten příšerný žiletkový plot odstranit.
Bohužel, čápa černého a orla mořského nezachránil. Posléze bylo trestní oznámení se slovy "ale vždyť on má pravdu a navíc v jeho věku si na něm nic nevezmete" staženo. Nemálo vykonal kolem ochrany vzácných a ohrožených hub. Za mykologické aktivity mu dodnes mnoho houbařů nemůže přijít na jméno. Ale rabování lesů, trhání chráněných hub, jejich otáčení tzv. pod sukýnku však snad skončilo. A o to šlo. Podařilo se mu spojit dvě významné rezervace v jednu a nyní vede boj se státem o ochranu a záchranu kandíku psího zubu. Bude opět úspěšný? Nebo prohraje?

Neváhejte a vypravte se s panem Václavem na některou z jeho fototoulek. Podrobnosti se dozvíte na burle.blog.cz. 

zpět

 
 

Vyhledat